اسید نیتریک

نام ماده: اسید نیتریک
فرمول شیمیایی : HNO3
درصد خلوص : 53%
ویژگی ظاهری: مایع شفاف و بی رنگ
بسته بندی : حواله
برند: پتروشیمی شیراز

اسید نیتریک (اسید ازته- جوهر شوره یا نیترات هیدروژن) درحالت خالص بی رنگ بوده و اسیدی بسیار و قوی به شمار میرود..

یکی از مهم ترین کاربرد های اسید نیتریک  استفاده از آن به عنوان کود در کشاورزی میتوان اشاره کرد. همچنین در فرآیندهای متعدد شیمیایی ، تولید محصولات آلی و سایر کاربردهای صنعتی مصرف می شود. که از جمله آنها می توان به  تولید نیترو کلرو بنزن ، نیترات سلولز ، نیتروپارافین ها ، مواد انفجاری مختلف ، فرآوری اورانیوم و سایر کودهای شیمیایی به کار برده می شود.

از جمله کاربردهای دیگر این محصول می توان گفت که اسید نیتریک برای خالص سازی فلزاتی چون طلا و پلاتین استفاده می شود. همچنین برای حل کردن فلزات نامحلولی مثل نقره به کار می رود که با تشکیل نیترات نقره می توان از آن در عکاسی استفاده کرد. از اسید نیتریک می توان در بازیافت پلاتین استفاده کرد و از آنجا که تمامی نیترات های فلزی محلول هستند می توان به این وسیله ، اورانیوم را به صورت خالص تهیه کرد که در نیروگاه های اتمی کاربرد دارد.

به دلیل خاصیت خورندگی قوی قادر به انحلال تمامی فلزات به جز طلا می باشد که به همین دلیل از آن در استخراج طلا استفاده می شود.

خاصیت خورندگی بسیار قوی اسید نیتریک موجب می شود تا از آن در هنر های قلم زنی و عکاسی هم استفاده شود

. اسید نیتریک گرم و غلیظ یک ماده اکسنده بسیار قوی است که عناصر را به صورت نمک های نیترات از ترکیبات مختلخ جدا می کند.

تماس پوستی با این ماده باعث بروز سوختگی های شدید می شود. استنشاق این اسید آسیب های شدید تنفسی ایجاد و کرده و تماس چشم با آن موجب صدمات جدی قرنیه شده که میتوانند دائمی باشند.

شرکت شیمی پل تامین کننده ی نیتریک اسید از پتروشیمی های داخلی است . جهت اطلاع  از قیمت روز و یا خرید این محصول میتوانید با کارشناسان این شرکت تماس حاصل فرمایید.